چگونه وقتی زمان کافی نداریم، برای مذاکره آماده شویم؟


 

" من باید نیم ساعت دیگر با یک نفر مذاکره داشته باشم، حالا چیکار کنم؟"

جواب معمول من به این سوال این است که مذاکره را عقب بیندازید، بگویید مریض هستید، کار خیلی مهمی برایتان پیش آمده، خلاصه به هر نحو ممکن مذاکره را به یک زمان دیگر موکول کنید. مذاکره بدون زمان کافی برای آماده شدن اصلا مذاکره نیست، در واقع دارید خودتان را به دست تقدیر می سپارید.

عنصر اصلی یک مذاکره آماده شدن می باشد، در این قسمت است که افراد پیروز شده یا شکست می خورند نه در خود میز مذاکره.

اما اگر نتوانید مذاکره را به عقب بیندازید چه؟ اگر با این حال که وقت برای آماده شدن ندارید باید مذاکره کنید چه؟ حال باید چه کنید؟

  1. انتظاراتتان را تغییر دهید

این دیگر یک مذاکره نیست، به آن به چشم یک ملاقات برای جمع آوری اطلاعات نگاه کنید. شما دارید به این ملاقات می روید که تا جای ممکن در مورد اینکه طرف مقابل چه چیز هایی می خواهد و چرا آن ها را می خواهد اطلاعات جمع آوری کنید. همچنین باید اطلاعاتی به آن ها بدهید که بهتر بتوانند علایق شما را متوجه شوند.

شما نباید هیچ پیشنهادی بدهید یا اینکه با چیزی موافقت کنید. اگر مجبور شدید، 100 بار هم که شده بگویید " نمی دانم، روی آن فکر می کنم و بعدا نتیجه را به شما خواهم گفت."

  1. تمرکز کرده و نفس عمیق بکشید

اگر قرار است که اطلاعات مفید به دست بیاورید باید اول بفهمید که چه چیز هایی مفید است. پس یک کاغذ و خودکار بردارید و 7 دقیقه زمان در نظر بگیرید. در این زمان هر چیزی را که در مورد مذاکره نمی دانید بنویسید. این می تواند هرچیزی از "آیا میزان حقوقی که می دهند خوب است؟" تا "محدوده زمانی چیست؟" باشد.

وقتی زمان تمام شد، به چیز هایی که نوشته اید نگاه کنید و ببینید آیا می توانید تِم، رابطه یا موضوع مشترکی بین آن ها  پیدا کنید یا نه. سه تا از بزرگ ترین موضوعات کلی یا بزرگ ترین سوالات را انتخاب کنید. کار شما در مذاکره این است که در مورد این سه موضوع اطلاعات جمع آوری کنید.

حال یک نفس عمیق بکشید چون در حال حاضر به احتمال زیاد این کار را نمی کنید، اگر هم می کنید فقط یک نفس بسیار کم رنگ بوده که شما را زنده نگه می دارد ولی کمک تان نمی کند که توانایی شروع مذاکره را پیدا کنید.

  1. بیشتر گوش کنید و کم تر حرف بزنید

وقتی که مذاکره شروع شد، بعد از سلام و احوال پرسی با خودتان این بازی را انجام دهید: "چقدر می توانید ساکت مانده و هیچی نگویید؟" اگر تا به حال این بازی را انجام نداده اید، بدانید که هدفتان حداقل سه دقیقه می باشد. این کار بسیار سختی است ولی مطمئن باشید از پس آن بر می آیید. وقتی هم که مجبور شدید بالاخره صحبت کنید، زمانی شروع کنید که قبلش حداقل 10 ثانیه سکوت وجود داشته باشد.

وقتی در حال حرف زدن هستید نمی توانید گوش کنید و وقتی نتوانید گوش کنید نمی توانید اطلاعات جمع آوری کنید. همچنین، ما انسان ها افراد اجتماعی هستیم، بازه های زمانی ای که در آن سکوت اختیار می شود برایمان ناخوشایند است. اگر شما سکوت را نشکنید، حتما طرف مقابتان به حرف می آید. و وقتی به حرف می آیند به احتمال زیاد اطلاعاتی را به شما می دهند که به نظرشان شما را در هر چه بهتر متوجه شدن پروژه کمک خواهد کرد؛ پس خوب گوش کنید.

  1. وقتی حرف می زنید سوال بپرسید

شما بالاخره باید در ملاقات حرف بزنید، این طبیعی است ولی سعی کنید بیشتر حرفی که می زنید به صورت سوال باشد نه اظهار نظر. درخواست اطلاعات کنید، درخواست توضیح کنید، درخواست جزئیات بیشتر کنید.

وقتی نمی توانید سوال مناسب پیدا کنید، آخرین چیزی که گفته اند را با حالت سوالی بازگو کنید.

" و این پیشنهاد نهایی ماست "

" پیشنهاد نهایی تان؟"

  1. یک قرار ملاقات دیگر بگذارید

وقتی چیز هایی که نیاز دارید را به دست آوردید، ملاقات را به پایان برسانید و برای یک ملاقات دیگر قرار بگذارید. قرار را تا جای ممکن – اما معقول – در آینده دور در نظر بگیرید. و این بار برای آماده شدن زمان کافی خواهید داشت.

آخرین پروژه های ثبت شده در سایت

عنوان پروژه تعداد پیشنهاد ها ميانگين پیشنهادات(تومان)

تحلیل آماری / خوشه بندی

ریاضیات آمار
0 0

ارتباط کامپیوتر با خطوط تلفن

طراحی دیجیتال طراحی آنالوگ طراحی PCB Altium designer AVR
0 0

طراحی راه پله در اتوکد

فوری اتوکد
1 15,000

کنترل موجودی به روش mpc

فوری تئوری کنترل الگوریتم های کنترل
0 0

طراحی راه پله در اتوکد

اتوکد
3 136,666

نظرات

هنوز نظری برای این پروژه ارسال نشده است

پروژه ای برای انجام دارید؟

امروزه میلیون ها شرکت کوچک و بزرگ برای عملی کردن ایده های خود از فریلنسر ها کمک می گیرند. شما نیز پروژه ای برای انجام دارید؟

15 هزار تومان برای ثبت اولین پروژه خود از خودکار هدیه بگیرید

ثبت پروژه جدید
در انجام پروژه های برقی تخصص دارید؟

اگر در گرایش های مختلف رشته برق تخصصی دارید و به دنبال انجام پروژه های غیر حضوری هستید، به جمع مهندسین فریلنسر سایت خودکار بپیوندید.

ثبت نام در سایت خودکار
x