پس از "نه" شنیدن چه کنیم؟


 

یکی از بزرگ تربن ترس های مذاکره کنندگان تاره کار، شنیدن کلمه "نه" میباشد. آن ها فکر می کنند که "نه" به معنای رد کردن است، به معنای پایان قبل از شروع است، به معنای شکست است. اما در حقیقت این گونه نیست.

"نه" یک نقطه در مذاکره است ولی به معنای پایان مذاکره نیست. این یک فرصت برای شماست که بتوانید مشتری خود را بشناسید و بفهمید که آیا فرد مناسبی برای همکاری است یا نه. البته این نکته معمولا در هنگام مذاکره فراموش میشود پس برای راحتی کارتان، دو سوال که معمولا به "نه" ختم میشود را برسی کرده و پاسخ هایی را در نظر میگیریم که ادامه مذاکره را برای شما راحت تر می کند.

"میشه برام یه تصوری از میزان بودجه تان ایجاد کنید؟"

این سوال یکی از سخت ترین سوالات یک مذاکره میباشد. طرف مقابلتان فکر می کند که میخواهید آن ها را یک گوشه رینگ گیر بیندازید و تا می توانید پول پارو کنید و شما هم فکر می کنید که آنها میخواهند شما را گول بزنند و پول کمتری به شما بدهند.

اگر میخواهید که به این سوال پاسخ دهند، باید به آن ها نشان دهید چرا به نفعشان است که میزان پولی که میخواهند خرج کنند را به شما بگویند.

اول از همه، به آن ها بگویید که بودجه شان چقدر می تواند به شما کمک کند راه هایی را به آن ها پیشنهاد دهید که بتوانند اولویت های کاری خود را نگه داشته و بهترین کار ممکن با این میزان بودجه را دریافت نمایند. به عنوان مثال اگر شما یک نمایشگاه ماشین دارید، نمی خواهید یک ماشین عالی به آن ها نشان دهید که عاشقش شوند ولی پول خرید آن را نداشته باشند، بلکه می خواهید با پولی که دارند بهترین ماشین ممکن را خریداری کنند.

اگر راه اول جواب نداد، سعی کنید بفهمید که محدوده بودجه آن ها چقدر است:" آیا بودجه تان بیشتر در محدوده چند صد هزار تومانی است یا میلیونی؟" این روش معمولا جواب میدهد زیرا اینکه میزان دقیق بودجه شان را لو نمیدهند کمی برایشان قابل هضم تر می باشد.

اگر باز هم میزان بودجه خود را نمی گویند، می توانید "بیشترین میزانی که انتظار دارید بگیرید + 20%" را بیان کنید. این کار با یک باز خورد همراه است، با این حال که ممکن است بازخورد خیلی شیرینی نباشد ولی باز هم یک نقطه شروع برایتان ایجاد می کند.

شما میتوانید یا از این روش استفاده کنید که باعث می شود ناخود آگاه بودجه شان را لو بدهند، یا اینکه می توانید از روش ترغیب استفاده کنید:" می توانید بگویید که آیا بودجه تان بیشتر یا کمتر از [بیشترین انتظارتان منهای 5%] است؟"

قیمت خود را در طول این سوالات به سرعت اعلام نکنید، یادتان باشد که می خواهید از آن ها اطلاعات به دست بیاورید نه این که بر علیه خودتان مذاکره کنید.

" آیا نمونه ای از نوع کاری که به دنبال آن هستید دارید؟"

"نه، امیدوار بودم یه چیزی باشه که به درد تشکیلات من بخوره، مطمئنم خودت میتونی یه کار خیلی خوبی درست کنی، چون خلاقیت لازم رو داری."

اگر بگذارید که مشتریتان با همچین جوابی سر و ته قضیه را هم بیاورد، به آن ها اجازه میدهید که بتوانند برای هیچ دلیلی کار شما را رد کنند. ولی به معنی نیست که به خاطر همچین موضوعی کار را قبول نکنید. در عوض به آن ها کمک کنید که متوجه شوند، داشتن نقش ها و انتظارات دقیق در کار چقدر میتواند بازده کار را بالا برده و در طولانی مدت هزینه ها را کمتر کند.

در آینده باز هم به برسی این گونه سوالات خواهیم پرداخت

پس با خودکار همراه باشید...

آخرین پروژه های ثبت شده در سایت

عنوان پروژه تعداد پیشنهاد ها ميانگين پیشنهادات(تومان)

تمرین داده کاوی و برنامه نویسی با پایتون

فوری برجسته سایر دروس دانشگاهی
1 1,000

کد نویسی و پیاده سازی مقاله

Matlab
0 0

تحلیل آماری / خوشه بندی

ریاضیات آمار
0 0

ارتباط کامپیوتر با خطوط تلفن

طراحی دیجیتال طراحی آنالوگ طراحی PCB Altium designer AVR
0 0

طراحی راه پله در اتوکد

فوری اتوکد
1 15,000

نظرات

هنوز نظری برای این پروژه ارسال نشده است

پروژه ای برای انجام دارید؟

امروزه میلیون ها شرکت کوچک و بزرگ برای عملی کردن ایده های خود از فریلنسر ها کمک می گیرند. شما نیز پروژه ای برای انجام دارید؟

15 هزار تومان برای ثبت اولین پروژه خود از خودکار هدیه بگیرید

ثبت پروژه جدید
در انجام پروژه های برقی تخصص دارید؟

اگر در گرایش های مختلف رشته برق تخصصی دارید و به دنبال انجام پروژه های غیر حضوری هستید، به جمع مهندسین فریلنسر سایت خودکار بپیوندید.

ثبت نام در سایت خودکار
x